Logistyka & Dystrybucja  
   Strona g³ówna    Oferta - us³ugi logistyczne    Lokalizacje magazynów    Informacje z rynku    S³ownik    Ciekawostki    Og³oszenia    Kontakt    Mapa serwisu
» USTAWA O DROGOWYCH SPÓ£KACH SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA
 

Ustawa o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia

USTAWA

z dnia 12 stycznia 2007 r.

o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia1)

(Dz. U. z dnia 12 lutego 2007 r.)


Art. 1. 1. Ustawa okre¶la warunki tworzenia oraz zasady dzia³alno¶ci drogowych spó³ek specjalnego przeznaczenia do przygotowania lub realizacji przedsiêwziêæ w zakresie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, ochrony i zarz±dzania drogami krajowymi w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115), zwanych dalej "przedsiêwziêciami drogowymi".

2. Ustawy nie stosuje siê do dróg krajowych w miastach na prawach powiatu, zarz±dzanych przez prezydenta miasta.

Art. 2. 1. Minister w³a¶ciwy do spraw transportu, maj±c na uwadze kierunki rozwoju sieci drogowej, w tym w szczególno¶ci zobowi±zania Rzeczypospolitej Polskiej wynikaj±ce z cz³onkostwa w Unii Europejskiej, potrzebê przebudowy infrastruktury drogowej zwi±zan± z zapewnieniem zrównowa¿onego rozwoju kraju, ustala przedsiêwziêcia drogowe spo¶ród zadañ planowanych do wykonania przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

2. W celu przygotowania lub realizacji przedsiêwziêæ drogowych ustalonych zgodnie z ust. 1, minister w³a¶ciwy do spraw transportu, dzia³aj±c w imieniu Skarbu Pañstwa, tworzy drogowe spó³ki specjalnego przeznaczenia, zwane dalej "spó³kami".

Art. 3. 1. Spó³ka mo¿e byæ zawi±zana i dzia³a w formie spó³ki akcyjnej.

2. Zawi±zuj±c spó³kê minister w³a¶ciwy do spraw transportu obejmuje, w imieniu Skarbu Pañstwa, wszystkie akcje.

3. Kapita³ zak³adowy spó³ki wynosi nie mniej ni¿ 1.000.000 z³ i jest pokrywany wk³adem pieniê¿nym lub aportem, przy czym wk³ad pieniê¿ny nie mo¿e byæ ni¿szy ni¿ 500.000 z³.

4. Akcje spó³ki s± imienne.

5. Minister w³a¶ciwy do spraw transportu reprezentuje w spó³ce Skarb Pañstwa, wykonuj±c kompetencje ministra w³a¶ciwego do spraw Skarbu Pañstwa okre¶lone w ustawie z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnieñ przys³uguj±cych Skarbowi Pañstwa (Dz. U. Nr 106, poz. 493, z pó¼n. zm.2)).

6. Minister w³a¶ciwy do spraw transportu ustala statut spó³ki.

7. Prywatyzacja spó³ki wymaga zgody Rady Ministrów.

8. Zarz±d spó³ki sk³ada siê z nie mniej ni¿ 3 i nie wiêcej ni¿ 5 osób. Cz³onków zarz±du spó³ki powo³uje i odwo³uje minister w³a¶ciwy do spraw transportu spo¶ród osób posiadaj±cych odpowiednie kwalifikacje i do¶wiadczenie w zakresie zarz±dzania, finansów, drogownictwa lub transportu drogowego.

9. Rada nadzorcza spó³ki jest powo³ywana i odwo³ywana przez ministra w³a¶ciwego do spraw transportu i sk³ada siê z nie mniej ni¿ 5 i nie wiêcej ni¿ 7 cz³onków. W sk³ad rady nadzorczej spó³ki wchodzi po jednej osobie wyznaczonej przez ministra w³a¶ciwego do spraw finansów publicznych, ministra w³a¶ciwego do spraw rozwoju regionalnego oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Do cz³onków rady nadzorczej stosuje siê odpowiednio przepisy art. 12 ust. 2 i 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z pó¼n. zm.3)).

10. O¶wiadczenia woli sk³adane spó³ce przez Skarb Pañstwa wymagaj± zachowania formy pisemnej pod rygorem niewa¿no¶ci. Przepisu art. 303 § 2 ustawy z dnia 15 wrze¶nia 2000 r. - Kodeks spó³ek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z pó¼n. zm.4)) nie stosuje siê.

11. W sprawach nieuregulowanych w ustawie do spó³ki stosuje siê przepisy ustawy z dnia 15 wrze¶nia 2000 r. - Kodeks spó³ek handlowych.

Art. 4. 1. Celem dzia³alno¶ci spó³ki jest przygotowanie lub realizacja przedsiêwziêcia drogowego.

2. Spó³ka realizuje cel, o którym mowa w ust. 1, przez:

  1)  budowê, przebudowê, remont, utrzymanie lub ochronê dróg, w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;

  2)  wykonywanie obowi±zków zarz±dcy drogi w zakresie ustalonym w art. 20 pkt 2-7 i 9-18 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;

  3)  sporz±dzanie dokumentacji do decyzji: o ustaleniu lokalizacji drogi, o ustaleniu lokalizacji autostrady, o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz dokumentacji do decyzji o ¶rodowiskowych uwarunkowaniach, o pozwoleniu na budowê, o pozwoleniu na u¿ytkowanie, a tak¿e innej dokumentacji niezbêdnej do przygotowania lub realizacji przedsiêwziêcia drogowego;

  4)  wystêpowanie z wnioskami o wydanie decyzji, o których mowa w pkt 3;

  5)  nabywanie nieruchomo¶ci pod drogi w imieniu i na rzecz Skarbu Pañstwa;

  6)  gospodarowanie nieruchomo¶ciami przeznaczonymi lub zajêtymi pod drogi w zakresie okre¶lonym w umowie, o której mowa w art. 6 ust. 1;

  7)  pobieranie op³at za przejazd autostrad±, o których mowa w ustawie z dnia 27 pa¼dziernika 1994 r. o autostradach p³atnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2571, z pó¼n. zm.5));

  8)  pobieranie op³at za przejazdy przez obiekty mostowe i tunele zlokalizowane w ci±gach dróg krajowych;

  9)  organizacjê finansowania powierzonego spó³ce przedsiêwziêcia drogowego;

  10) inn± dzia³alno¶æ bezpo¶rednio zwi±zan± z przygotowaniem lub realizacj± powierzonego spó³ce przedsiêwziêcia drogowego, nienaruszaj±c± zasad wolnej konkurencji.

3. Spó³ce przys³uguje wynagrodzenie prowizyjne za wykonanie powierzonego jej przedsiêwziêcia drogowego, z wy³±czeniem przypadku, w którym spó³ce powierzono pobieranie op³at stanowi±cych jej przychód.

4. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 3, ustala siê do wysoko¶ci do 3,5 % warto¶ci przedsiêwziêcia drogowego uwzglêdniaj±cej w szczególno¶ci warto¶æ kosztorysow± tego przedsiêwziêcia.

5. W przypadku powierzenia spó³ce pobierania op³at, o których mowa w ust. 2 pkt 7 i 8, w umowie okre¶lonej w art. 6 ust. 1, wp³ywy z tych op³at mog± stanowiæ przychód spó³ki, je¿eli umowa tak stanowi.

6. Zysk spó³ki po opodatkowaniu spó³ka przeznacza na finansowanie realizacji powierzonego przedsiêwziêcia drogowego lub przekazuje na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego, o którym mowa w ustawie z dnia 27 pa¼dziernika 1994 r. o autostradach p³atnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

7. Przepisów ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wyp³atach z zysku przez jednoosobowe spó³ki Skarbu Pañstwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792 oraz z 2006 r. Nr 183, poz. 1353) nie stosuje siê.

Art. 5. Do udzielania przez spó³kê zamówieñ, których przedmiotem s± dostawy, us³ugi lub roboty budowlane, stosuje siê przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówieñ publicznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163, Nr 170, poz. 1217 i Nr 227, poz. 1658).

Art. 6. 1. Minister w³a¶ciwy do spraw transportu zawiera ze spó³k± umowê okre¶laj±c± zakres i warunki przygotowania lub realizacji przedsiêwziêcia drogowego.

2. Projekt umowy, o której mowa w ust. 1, opracowuje spó³ka w terminie 2 miesiêcy od dnia wpisania do Krajowego Rejestru S±dowego, na podstawie wytycznych co do technicznych i finansowych warunków przedsiêwziêcia drogowego ustalonych przez ministra w³a¶ciwego do spraw transportu.

3. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, w terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu umowy, o którym mowa w ust. 2, opiniuje warunki tej umowy w zakresie dotycz±cym swoich zadañ wynikaj±cych z odrêbnych przepisów, a powierzanych na mocy umowy spó³ce.

4. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest obowi±zany do wspó³dzia³ania ze spó³k± w wykonaniu umowy, o której mowa w ust. 1, w zakresie go dotycz±cym, zwi±zanym z realizacj± przez spó³kê przedsiêwziêcia drogowego.

5. Bank Gospodarstwa Krajowego opiniuje warunki projektu umowy, o którym mowa w ust. 2, w zakresie sposobu i terminów wyp³aty z Krajowego Funduszu Drogowego wynagrodzenia spó³ki lub nale¿no¶ci z tytu³u finansowania przedsiêwziêcia drogowego.

Art. 7. Umowa, o której mowa w art. 6 ust. 1, okre¶la w szczególno¶ci:

  1)  cel i przedmiot przedsiêwziêcia drogowego, z okre¶leniem, które z zadañ wymienionych w art. 4 ust. 2 zostaj± powierzone spó³ce;

  2)  harmonogram przygotowania lub realizacji przedsiêwziêcia drogowego;

  3)  normy jako¶ciowe, wymagania i standardy stosowane przy realizacji przedsiêwziêcia drogowego;

  4)  ³±czn± warto¶æ ¶rodków przewidzianych na przygotowanie lub realizacjê przedsiêwziêcia drogowego bêd±cego przedmiotem umowy, z podaniem przewidywanych ¼róde³ ich pochodzenia oraz warunków ich przekazywania na finansowanie przedsiêwziêcia drogowego;

  5)  szczegó³owe warunki realizacji zadañ powierzonych spó³ce;

  6)  szczegó³owe warunki przejêcia od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dokumentacji dotycz±cej przygotowania lub realizacji przedsiêwziêcia drogowego stanowi±cego przedmiot umowy;

  7)  tytu³ prawny do korzystania z nieruchomo¶ci po³o¿onych w granicach pasa drogowego, nabytych przez spó³kê lub przejêtych od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad;

  8)  tytu³ prawny do nieruchomo¶ci udostêpnianych przez spó³kê wykonawcom lub operatorom lub sposób korzystania przez wykonawcê lub operatora z tych nieruchomo¶ci;

  9)  warunki korzystania przez spó³kê z budynków, budowli i innych urz±dzeñ usytuowanych w granicach pasa drogowego;

  10) warunki poboru op³at za przejazd autostrad±;

  11) wysoko¶æ i warunki wyp³aty wynagrodzenia spó³ki;

  12) warunki zwrotu przez spó³kê pasa drogowego drogi objêtej przedsiêwziêciem drogowym oraz dokumentacji dotycz±cej tego przedsiêwziêcia na rzecz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, po rozwi±zaniu umowy;

  13) obowi±zki spó³ki w zakresie okre¶lania w umowach zawieranych w zwi±zku z przygotowaniem lub realizacj± przedsiêwziêæ drogowych zakresu odpowiedzialno¶ci wykonawców za niewykonanie lub nienale¿yte wykonanie umowy w formie kar umownych;

  14) zakres odpowiedzialno¶ci stron;

  15) sposób rozstrzygania sporów wynik³ych na tle realizacji umowy;

  16) warunki zmiany i rozwi±zania umowy;

  17) zasady wzajemnych rozliczeñ w razie rozwi±zania umowy.

Art. 8. 1. Przygotowanie lub realizacjê przedsiêwziêcia drogowego powierzonego spó³ce, w tym wynagrodzenie spó³ki, finansuje siê:

  1)  ze ¶rodków pochodz±cych z bud¿etu pañstwa ustalonych w ustawie bud¿etowej;

  2)  ze ¶rodków bezzwrotnych Unii Europejskiej;

  3)  ze ¶rodków Krajowego Funduszu Drogowego, o którym mowa w ustawie z dnia 27 pa¼dziernika 1994 r. o autostradach p³atnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym;

  4)  z po¿yczek lub kredytów zaci±ganych przez spó³kê lub Skarb Pañstwa;

  5)  z emisji obligacji;

  6)  ze ¶rodków w³asnych spó³ki;

  7)  z innych tytu³ów.

2. Przygotowanie lub realizacja przedsiêwziêcia drogowego powierzonego spó³ce mo¿e byæ finansowana z wp³ywów z op³at, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 7 i 8, je¿eli umowa, o której mowa w art. 6 ust. 1, tak stanowi.

3. Spó³ce mog± byæ udzielone przez Skarb Pañstwa gwarancje i porêczenia zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o porêczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Pañstwa oraz niektóre osoby prawne (Dz. U. z 2003 r. Nr 174, poz. 1689, z pó¼n. zm.6)).

4. Gwarancje i porêczenia, o których mowa w ust. 3, s± zwolnione z op³at prowizyjnych.

5. Na zabezpieczenie sp³aty kredytów lub po¿yczek spó³ka mo¿e dokonywaæ na rzecz instytucji kredytuj±cych cesji wp³ywów z tytu³u wykonywania prawa poboru op³at, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 7 i 8.

6. Je¿eli przedsiêwziêcie drogowe jest finansowane z wykorzystaniem ¶rodków, o których mowa w ust. 1 pkt 3:

  1)  uwzglêdnia siê je w Programie rzeczowo-finansowym dla inwestycji drogowych realizowanych z wykorzystaniem ¶rodków Krajowego Funduszu Drogowego, o którym mowa w ustawie z dnia 27 pa¼dziernika 1994 r. o autostradach p³atnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym;

  2)  spotka zawiera z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowê okre¶laj±c± sposób i terminy dokonywania wyp³at na rzecz wykonawców przedsiêwziêæ drogowych ze ¶rodków Krajowego Funduszu Drogowego.

Art. 9. 1. W celu realizacji przedsiêwziêcia drogowego lub jego czê¶ci spó³ka mo¿e zawrzeæ z wykonawc±, zwanym dalej "operatorem", umowê na eksploatacjê drogi, zwan± dalej "umow± operatorsk±".

2. Do wyboru operatora oraz do zawierania umów operatorskich stosuje siê przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówieñ publicznych, z zastrze¿eniem art. 10.

3. Spó³ka mo¿e powierzyæ operatorowi w umowie operatorskiej pobieranie op³at, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 7 i 8.

Art. 10. 1. Og³oszenie o zamówieniu na eksploatacjê drogi powinno, oprócz elementów w³a¶ciwych dla wybranego trybu postêpowania o zamówienie publiczne, zawieraæ tak¿e informacjê o technicznych i ekonomiczno-finansowych za³o¿eniach zamówienia.

2. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia, o którym mowa w ust. 1, powinna zawieraæ tak¿e:

  1)  obowi±zek z³o¿enia o¶wiadczenia przez uczestnika postêpowania, ¿e jego wspólnicy albo akcjonariusze, którzy dysponuj± bezpo¶rednio lub po¶rednio co najmniej 20 % g³osów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, lub którzy posiadaj± bezpo¶rednio co najmniej 20 % udzia³ów lub akcji w innej spó³ce kapita³owej, nie ubiegaj± siê o zawarcie umowy operatorskiej dotycz±cej tego samego postêpowania;

  2)  obowi±zek z³o¿enia przez uczestnika postêpowania wykazu jednostek z nim powi±zanych w rozumieniu przepisów o rachunkowo¶ci.

Art. 11. W ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115) wprowadza siê nastêpuj±ce zmiany:

  1)  w art. 13a w pkt 3 kropkê zastêpuje siê ¶rednikiem i dodaje siê pkt 4 w brzmieniu:

"4)    na zasadach okre¶lonych w ustawie z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia (Dz. U. Nr 23, poz. 136).";

  2)  w art. 13d:

a)    ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4.         Minister w³a¶ciwy do spraw transportu, w drodze rozporz±dzenia, mo¿e wprowadziæ dla obiektów mostowych zlokalizowanych w ci±gach dróg, których zarz±dc± jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad albo dla których funkcjê zarz±dcy drogi pe³ni drogowa spó³ka specjalnego przeznaczenia, op³atê, o której mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1, i ustaliæ wysoko¶æ op³aty, z tym ¿e jednorazowa op³ata za przejazd przez obiekt mostowy nie mo¿e przekroczyæ dla:

1)             pojazdu kategorii 1 - 4 z³;

2)             pojazdu kategorii 2 - 5 z³;

3)             pojazdu kategorii 3 - 6 z³;

4)             pojazdu kategorii 4 - 8 z³;

5)             pojazdu kategorii 5 - 9 z³.",

b)    ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6.         Minister w³a¶ciwy do spraw transportu, w drodze rozporz±dzenia, mo¿e wprowadziæ dla tuneli zlokalizowanych w ci±gach dróg, których zarz±dc± jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad albo dla których funkcjê zarz±dcy drogi pe³ni drogowa spó³ka specjalnego przeznaczenia, op³atê, o której mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1, i ustaliæ wysoko¶æ op³aty, z tym ¿e jednorazowa op³ata za przejazd przez tunel nie mo¿e przekroczyæ dla:

1)             pojazdu kategorii 1 - 8 z³;

2)             pojazdu kategorii 2 - 10 z³;

3)             pojazdu kategorii 3 - 12 z³;

4)             pojazdu kategorii 4 - 15 z³;

5)             pojazdu kategorii 5 - 18 z³.",

c)    ust. 10 otrzymuje brzmienie:

"10.         Op³atê, o której mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1, pobiera zarz±d drogi, a w przypadku jego braku zarz±dca drogi, z zastrze¿eniem ust. 10a.",

d)    po ust. 10 dodaje siê ust. 10a w brzmieniu:

"10a.         Op³atê, o której mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1, mo¿e pobieraæ na warunkach okre¶lonych w umowie, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia, drogowa spó³ka specjalnego przeznaczenia, która pe³ni funkcjê zarz±dcy drogi krajowej.";

  3)  w art. 18 w ust. 2 w pkt 9 kropkê zastêpuje siê ¶rednikiem i dodaje siê pkt 10 w brzmieniu:

"10)      wykonywanie zadañ wynikaj±cych z ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia oraz umowy zawartej w trybie art. 6 ust. 1 tej ustawy.";

  4)  w art. 18a:

a)    ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2.         W sk³ad Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wchodz±, z zastrze¿eniem ust. 3a, oddzia³y w województwach.",

b)    ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3.         Obszar dzia³ania oddzia³u pokrywa siê, z zastrze¿eniem ust. 3a, z obszarem województwa.",

c)    po ust. 3 dodaje siê ust. 3a w brzmieniu:

"3a.         Minister w³a¶ciwy do spraw transportu, na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, w drodze zarz±dzenia, mo¿e tworzyæ oddzia³y regionalne realizuj±ce zadania Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie poszczególnych autostrad i dróg ekspresowych, przy czym oddzia³y te prowadz± dzia³alno¶æ na obszarze wiêkszym ni¿ jedno województwo.";

  5)  w art. 19:

a)    ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2.         Zarz±dcami dróg, z zastrze¿eniem ust. 3, 5 i 8, s± dla dróg:

1)             krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;

2)             wojewódzkich - zarz±d województwa;

3)             powiatowych - zarz±d powiatu;

4)             gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).",

b)    dodaje siê ust. 8 w brzmieniu:

"8.         Drogowa spó³ka specjalnego przeznaczenia pe³ni funkcjê zarz±dcy drogi krajowej na zasadach okre¶lonych w ustawie z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia oraz umowie, o której mowa w art. 6 ust. 1 tej ustawy.";

  6)  w art. 40a po ust. 1a dodaje siê ust. 1b w brzmieniu:

"1b.      W przypadku powierzenia drogowej spó³ce specjalnego przeznaczenia pobierania op³at, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1, mog± one stanowiæ przychód tej spó³ki, je¿eli umowa, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia, tak stanowi.".

Art. 12. W ustawie z dnia 27 pa¼dziernika 1994 r. o autostradach p³atnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2571, z pó¼n. zm.7)) wprowadza siê nastêpuj±ce zmiany:

  1)  w art. 4 dotychczasow± tre¶æ oznacza siê jako ust. 1 i dodaje siê ust. 2 w brzmieniu:

"2.    Uprawnienia, obowi±zki i zadania Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad lub Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o których mowa w przepisach rozdzia³ów 4 i 5, stosuje siê odpowiednio do drogowych spó³ek specjalnego przeznaczenia, z tym ¿e spó³kom tym przys³uguje prawo nieodp³atnego u¿ytkowania w stosunku do nieruchomo¶ci nabytych w trybie przepisów rozdzia³u 5 lub przejêtych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.";

  2)  w art. 37a:

a)    po ust. 3 dodaje siê ust. 3a w brzmieniu:

"3a.         Drogowa spó³ka specjalnego przeznaczenia mo¿e pobieraæ op³aty za przejazd autostrad± na warunkach okre¶lonych w umowie, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia (Dz. U. Nr 23, poz. 136).",

b)    ust. 13 otrzymuje brzmienie:

"13.         W przypadku pobierania op³at za przejazd autostrad± przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad albo drogow± spó³kê specjalnego przeznaczenia, o której mowa w ust. 3a, stosuje siê przepisy ust. 4 i 5.";

  3)  art. 37c otrzymuje brzmienie:

"Art. 37c.     Op³aty za przejazd autostrad± pobrane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad stanowi± przychód Funduszu, a op³aty pobrane przez drogow± spó³kê specjalnego przeznaczenia mog± stanowiæ przychód tej spó³ki, je¿eli umowa, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia, tak stanowi.";

  4)  w art. 37e ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1.    Wysoko¶æ op³at za przejazd autostrad±, o której mowa w art. 37a ust. 3 i 3a, nie mo¿e przekraczaæ stawek maksymalnych za przejazd 1 km autostrady dla kategorii pojazdów okre¶lonych w za³±czniku do ustawy.";

  5)  art. 37f otrzymuje brzmienie:

"Art. 37f.     Minister w³a¶ciwy do spraw transportu okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, w granicach stawek maksymalnych, o których mowa w art. 37e, wysoko¶æ op³at za przejazd autostrad±, o których mowa w art. 37a ust. 3 oraz 3a.";

  6)  art. 37g otrzymuje brzmienie:

"Art. 37g.     Od op³at za przejazd, o których mowa w art. 37a ust. 2, 3 i 3a, s± zwolnione pojazdy uprzywilejowane wykonuj±ce zadania w zakresie okre¶lonym w art. 53 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z pó¼n. zm.8)).";

  7)  w art. 39b:

a)    w ust. 1:

–        po pkt 5 dodaje siê pkt 5a w brzmieniu:

"5a)          ¶rodków pochodz±cych z op³at za przejazdy, pobieranych przez drogow± spó³kê specjalnego przeznaczenia, je¿eli umowa, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia, nie stanowi inaczej;";

–        pkt 11b otrzymuje brzmienie:

"11b)          wp³ywów z op³at i kar okre¶lonych w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 i Nr 23, poz. 136) oraz wp³ywów z op³at okre¶lonych w ustawie z dnia 6 wrze¶nia 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z pó¼n. zm.9)), z zastrze¿eniem ust. 3;",

b)    dodaje siê ust. 3 w brzmieniu:

"3.         Wp³ywy z op³at, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, mog± stanowiæ przychód drogowej spó³ki specjalnego przeznaczenia na mocy umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia, je¿eli umowa tak stanowi.";

  8)  w art. 39f w ust. 1 dodaje siê pkt 3 i 4 w brzmieniu:

"3)    finansowanie przedsiêwziêæ drogowych powierzonych drogowej spó³ce specjalnego przeznaczenia;

4)     finansowanie kosztów utworzenia drogowej spó³ki specjalnego przeznaczenia, w tym ¶rodków na pokrycie kapita³u zak³adowego i kosztów podjêcia dzia³alno¶ci spó³ki, finansowanie kosztów podwy¿szenia kapita³u zak³adowego drogowej spó³ki specjalnego przeznaczenia oraz wyp³atê wynagrodzenia dla tej spó³ki.";

  9)  w art. 39g w ust. 2:

a)    pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3)         wykaz drogowych projektów inwestycyjnych przewidzianych do realizacji przez spó³ki, drogowe spó³ki specjalnego przeznaczenia lub Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad;",

b)    w pkt 4 kropkê zastêpuje siê ¶rednikiem i dodaje pkt 5 w brzmieniu:

"5)         ³±czn± kwotê przewidywanych wyp³at z tytu³u finansowania kosztów utworzenia drogowej spó³ki specjalnego przeznaczenia, w tym ¶rodków na pokrycie kapita³u zak³adowego i kosztów podjêcia dzia³alno¶ci tej spó³ki, finansowania kosztów podwy¿szenia kapita³u zak³adowego drogowej spó³ki specjalnego przeznaczenia, wyp³aty wynagrodzenia dla tej spó³ki oraz finansowania przedsiêwziêæ drogowych powierzonych drogowej spó³ce specjalnego przeznaczenia.";

  10) art. 39h otrzymuje brzmienie:

"Art. 39h.     Program jest realizowany przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, drogowe spó³ki specjalnego przeznaczenia i Bank Gospodarstwa Krajowego, pod nadzorem ministra w³a¶ciwego do spraw transportu oraz ministra w³a¶ciwego do spraw finansów publicznych.";

  11) w art. 39i dodaje siê pkt 3 w brzmieniu:

"3)    przedsiêwziêæ drogowych powierzonych drogowej spó³ce specjalnego przeznaczenia - s± okre¶lone w umowie, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spó³kach specjalnego przeznaczenia.";

  12) art. 39k otrzymuje brzmienie:

"Art. 39k. 1.     Bank Gospodarstwa Krajowego, na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, dokonuje wyp³at ze ¶rodków Funduszu odpowiednio na rzecz spó³ek lub wykonawców robót w wysoko¶ci i terminach wynikaj±cych z umów, o których mowa w art. 39i pkt 1 i 2, a na wniosek ministra w³a¶ciwego do spraw transportu dokonuje wyp³at, o których mowa w art. 39f ust. 1 pkt 4.

2.                Bank Gospodarstwa Krajowego, na wniosek drogowych spó³ek specjalnego przeznaczenia, dokonuje wyp³at ze ¶rodków Funduszu na rzecz wykonawców przygotowania lub realizacji przedsiêwziêæ drogowych.".

Art. 13. W ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. Nr 80, poz. 721, z pó¼n. zm.10)) w art. 1 dodaje siê ust. 3 w brzmieniu:

"3.    Uprawnienia, obowi±zki i zadania Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad lub Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stosuje siê odpowiednio do drogowej spó³ki specjalnego przeznaczenia, z tym ¿e spó³ce tej przys³uguje prawo nieodp³atnego u¿ytkowania w stosunku do nieruchomo¶ci nabytych w trybie ustawy lub przejêtych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.".

Art. 14. W ustawie z dnia 16 grudnia 2005 r. o finansowaniu infrastruktury transportu l±dowego (Dz. U. Nr 267, poz. 2251) w art. 3 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1)    ministra w³a¶ciwego do spraw transportu za po¶rednictwem Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad albo drogowych spó³ek specjalnego przeznaczenia w odniesieniu do dróg krajowych;".

 

Art. 15. 1. Koszty utworzenia spó³ki, w tym ¶rodki na pokrycie kapita³u zak³adowego i koszty podjêcia dzia³alno¶ci spó³ki oraz ¶rodki na podwy¿szenie kapita³u zak³adowego spó³ki, ponosi minister w³a¶ciwy do spraw transportu.

2. Koszty, o których mowa w ust. 1, mog± byæ pokrywane, na wniosek ministra w³a¶ciwego do spraw transportu, ze ¶rodków Krajowego Funduszu Drogowego, o którym mowa w ustawie z dnia 27 pa¼dziernika 1994 r. o autostradach p³atnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Art. 16. Ustawa wchodzi w ¿ycie po up³ywie 14 dni od dnia og³oszenia.

______

1)  Niniejsz± ustaw± zmienia siê ustawy: ustawê z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, ustawê z dnia 27 pa¼dziernika 1994 r. o autostradach p³atnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, ustawê z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawê z dnia 16 grudnia 2005 r. o finansowaniu infrastruktury transportu l±dowego.

2)  Zmiany wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 106, poz. 673, Nr 115, poz. 741 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 155, poz. 1014, z 2000 r. Nr 48, poz. 550, z 2001 r. Nr 4, poz. 26, z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 240, poz. 2055, z 2004 r. Nr 99, poz. 1001, Nr 123, poz. 1291 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1417 i Nr 183, poz. 1538 oraz z 2006 r. Nr 107, poz. 721.

3)  Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 60, poz. 535 i Nr 90, poz. 844, z 2004 r. Nr 6, poz. 39, Nr 116, poz. 1207, Nr 123, poz. 1291 i Nr 273, poz. 2703 i 2722, z 2005 r. Nr 167, poz. 1400, Nr 169, poz. 1418, Nr 178, poz. 1479 i Nr 184, poz. 1539 oraz z 2006 r. Nr 107, poz. 721 i Nr 208, poz. 1532.

4)  Zmiany wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 102, poz. 1117, z 2003 r. Nr 49, poz. 408 i Nr 229, poz. 2276, z 2005 r. Nr 132, poz. 1108, Nr 183, poz. 1538 i Nr 184, poz. 1539 oraz z 2006 r. Nr 133, poz. 935 i Nr 208, poz. 1540.

5)  Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 155, poz. 1297 i Nr 172, poz. 1440 oraz z 2006 r. Nr 12, poz. 61.

6)  Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291, Nr 145, poz. 1537 i Nr 281, poz. 2785 oraz z 2005 r. Nr 78, poz. 684 i Nr 183, poz. 1538.

7)  Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 155, poz. 1297 i Nr 172, poz. 1440 oraz z 2006 r. Nr 12, poz. 61.

8)  Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 109, poz. 925, Nr 175, poz. 1462, Nr 179, poz. 1486 i Nr 180, poz. 1494 i 1497 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 141, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 190, poz. 1400, Nr 191, poz. 1410 i Nr 235, poz. 1701.

9)  Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 141, poz. 1184, Nr 155, poz. 1297, Nr 163, poz. 1362, Nr 172, poz. 1440, Nr 175, poz. 1462 i Nr 180, poz. 1494 i 1497 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 171, poz. 1225 i Nr 235, poz. 1701.

10) Zmiany wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 217, poz. 2124, z 2005 r. Nr 113, poz. 954 i Nr 267, poz. 2251 oraz z 2006 r. Nr 220, poz. 1601.

 

   
Obiekty logistyczne
OBS£UGA LOGISTYCZNA W B£ONIU k. WARSZAWY
CENTRUM LOGISTYCZNE WARSZAWA OKÊCIE
CENTRUM LOGISTYCZNE WARSZAWA BIELANY
HALA Z OBS£UG¡ LOGISTYCZN¡ W OKOLICY WARSZAWY
CENTRUM LOGISTYCZNE NA WARSZAWSKIEJ PRADZE
CENTRUM PIOTRKÓW
MAGAZYN Z OBS£UG¡ PIASECZNO
CENTRUM LOGISTYCZNE O¯ARÓW
US£UGI LOGISTYCZNE CENTRALNA POLSKA - PIOTRKÓW
OPERATOR LOGISTYCZNY GDAÑSK
US£UGI LOGISTYCZNE ¦L¡SK - RYBNIK
CENTRUM DYSTRUBUCYJNE W PODWARSZAWSKICH JANKACH
MAGAZYNY Z OBS£UG¡ W TORUNIU
US£UGI LOGISTYCZNE W BÊDZINIE
CENTRUM LOGISTYCZNO-MAGAZYNOWE BRONISZE
CENTRUM LOGISTYCZNE W POZNANIU
og³oszenia dla logistyka
budynki magazynowe do wynajmu
budynki technologiczne i magazynowe wynajem sprzeda¿
hale Kraków nie bezpo¶rednio wynajem sprzeda¿
hale Warszawa sprzeda¿ i wynajem
hale Wroc³aw przygotowane do wynajêcia lub sprzedania
hale z biurami najem od rêki
magazyny pod wszelk± dzia³alno¶æ szukamy powa¿nych najemców i inwestorów
samodzielne lokale magazynowe do wynajêcia i sprzeda¿y
zespo³y magazynowe do wyboru
WAREHOUSES (magazyny) zapraszamy do zakupu wynajêcia
konstrukcje halowe szukamy kontrahenta pod najem sprzeda¿
budynki magazynowe 1
hale us³ugi budowlane parki dystrybucyjne
inwestycje w nieruchomo¶ci hale Kraków
doradztwo, projekt, budowa parki dystrybucyjne
nieruchomo¶ci zbudowane pod wynajem, sprzeda¿
do wynajêcia __ obiekty przemys³owe techniczne magazynowe
hale mazowieckie, Warszawa rampy
magazyny nieruchomo¶ci na sprzeda¿
magazyny Warszawa, Pruszków, O¿arów _ _
budowa magazynow oraz wynajem sprzeda¿ hale
centum magazynowe ___
hale do wynajêcia do wynajêcia __
wszystkie og³oszenia »
2006 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrze¿one
Serwisy JARTOM wykorzystuj± pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodê na ich zapis lub wykorzystanie.
Wiêcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatno¶ci.
Akceptujê politykê prywatno¶ci
zamknij